Görüntülü su kaçağı tespiti evlerde veya diğer su tesisatının olduğu yerlerde gerekli olan bir uygulamadır. Bu tespitin yapılabilmesi için öncelikle su kaçağı olmalıdır ve bu su kaçağı ise farklı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Bu nedenlerin çoğu aslında borular ile ilgilidir. Yani boruların eskimesi, paslanması veya tıkanması sonucu su kaçakları görülebilmektedir. Bu şekilde sıralanan nedenlerden herhangi birinin sonucunda oluşan su kaçağının tespitinin yapılmasının biraz zahmetli olduğu söylenebilir. Kişileri uğraştırıcı olmasının dışında çevreye de olumsuz yönde etkilerinin olduğu söylenmektedir. Kişilerin bu durumlar ile karşılaşmamaları için öncelikle borularının kontrollerinin yapmaları ve kaliteli boru seçimi yapmalarının yeterli olacağı düşünülmektedir.

Su kaçağı ile ilgili kişilerden gelen birçok şikayet vardır. Bu şikayetlerin çoğunun temeli araştırıldığında eski binaların tesisatının yıpranması sonucunda su kaçaklarının oluştuğu tespit edilmiştir. Bu sorun ise sadece apartmanlarda karşılaşılan bir sorun değildir. Kalorifer tesisatı, banyo, tuvalet, lavabo, yerden ısıtma tesisatlarının bulunduğu ortamlarda da sıklıkla karşılaşılan bir sorun olduğu söylenebilmektedir.

Görüntülü Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı sorunu başta evler olmak üzere su tesisatlarının olduğu tüm alanlarda oluşabilecek bir sorundur. Bu sorunla karşılaşmamak için kişilerin önlem almasının gerekli ve yararlı olacağı düşünülmektedir ancak bazen alınan önlemlere rağmen bu sorun oluşabilmektedir. Sorunun anlaşılması kolay değildir ve genellikle çözümlenmesi de uzun süre almaktadır. Bu yüzden bu sorunla karşılaşan kişilerin zaman kaybetmeden en kısa sürede işlemlerin başlamasını sağlamaları gereklidir.

Görüntülü su kaçağı tespiti ise kişilerin su kaçağı ile ilgili yaşamış oldukları sorunun çözümlenebilmesi için oluşturulmuş olan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde bu işlemi gerçekleştirecek ve bu alanda uzman olan ustalar borunun içerisine görüntülü su kaçağının kamerasını göndermektedirler. Bu kamera sayesinde ise ustalara bulunan sorunu kısa sürede anlayacaklardır.

Görüntülü Su Kaçağında Sıcak – Soğuk Ayrımının Yapılması

Görüntülü su kaçağı tespiti edilmesinde kaçağın olduğu yerde herhangi ir kırılma işlemi gerçekleştirilmeden sorunun tespit edildiği ve bu durumun kişilere kolaylık sağladığı söylenebilmektedir. Ayrıca su kaçağı ayırt edilirken sesi algılamakla görevli başka bir cihaz kullanılmaktadır. Bu ise kaçağın hangi suda olduğunu tespit ederek ustalara kolaylık sağlamaktadır.

Termal kameralar sayesinde sıcak su ve kalorifer su kaçaklarının derecesi ve yeri daha pratik ir şekilde tespit edilebilmektedir.

Görüntülü Su Kaçağı Tespitinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görüntülü su kaçağı tespiti yapılırken kişilerin ve ustaların bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumların başında kişilerin boruların içeriğinde olabilecek kirin yağın ve saç kılının temizlenmesi gereklidir çünkü bunlar görüntünün önünü kapatacak ve tespitin olmasına engel olacaktır. Ustaların ise bu aşamada çok dikkatli olmaları gereklidir çünkü boruda bulunan saç kılı bazen bir çatlak gibi gözükebilmektedir.

Görüntülü Su Kaçağı Tespitinin Avantajı

Görüntülü su kaçağı tespiti bazı kişiler tarafından maliyetinin diğer yöntemlere göre daha yüksek olmasından dolayı sık tercih edilmediği görülmektedir ancak bu yöntemi kullanmayan kişiler pişman olacaktır. Bu yöntem kişilerin kaçağının bulunduğu alanlarda herhangi bir kırma işlemi gerçekleştirmeden tespit yapmaktadır. Bu ise kişilerin daha sonra temizlik ile uğraşmamalarını sağlamaktadır.

Tıkla Ara